Aktualności

Zwolnienie lekarskie tylko w wersji elektronicznej już w 2018r.

Papierowe druki L4 zostaną już w lipcu przyszłego roku całkowicie zastąpione dokumentami elektronicznymi. Przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS przedsiębiorcy będą mogli wysłać również wnioski o kontrolę zwolnienia.

Przewiduje się, że zastąpienie papierowych zwolnień elektronicznymi, czyli e-ZLA znacznie usprawni pracę lekarzy, a także ułatwi organizację pracy pracodawcom. Taka forma rozliczania czasu pracy spędzonego na L4 jest już obecnie dostępna i stosowana przez przedsiębiorców posiadających profil na PUE. Z tego rodzaju rozwiązania można korzystać od 2016 roku. Lekarze od stycznia 2016 wystawiają bowiem albo zwolnienie tradycyjne albo elektroniczne.

ZUS planuje jednak, by od lipca 2018 roku zwolnienia papierowe zostały całkowicie wyparte przez te elektroniczne. Pracodawcy będą otrzymywać informację o wystawieniu zwolnienia przez lekarza natychmiast po wypełnieniu przez niego elektronicznych dokumentów. Pracownik nie będzie musiał w tej sytuacji dostarczać już zwolnienia. Do takiej dokumentacji online będzie miał wgląd lekarz, pracodawca i ZUS.

Obowiązek założenia profilu na PUE ma każdy przedsiębiorca, który zatrudnia więcej niż 5 osób. W związku z nadchodzącymi zmianami, warto jednak założyć profil nawet wtedy, gdy zatrudnienie w firmie jest na niższym poziomie. Jeśli bowiem płatnik ZUS nie będzie miał profilu PUE, jego pracownicy będą zmuszeni do wydrukowania zwolnienia elektronicznego i przekazania go do pracodawcy, co wiąże się dla pracodawcy z dodatkowymi procedurami.

Co ważne, profil na PUE umożliwia także szybkie złożenie wniosku o kontrolę zwolnienia lekarskiego. Warto zaznaczyć, że dostęp do zwolnień elektronicznych nie wymaga podpisu elektronicznego (wystarczy profil PUE), jednak do złożenia wniosków do ZUS konieczny już jest taki podpis.


źródło: www.mala-firma.pl


;