Nowy Ład obciąży rodzinne biznesy

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałem prasowym, udostępnionym nam przez Kancelarię Doradcy Podatkowego ALO-2, z którą współpracujemy w ramach organizacji konsultacji eksperckich. W powstaniu artykułu uczestniczyła Pani Izabela Leśniewska, nasz specjalista doradca podatkowy.

Artykuł :

Od przyszłego roku przedsiębiorca zapłaci więcej za pomagającego w firmie małżonka i nie skorzysta już z odliczenia od podatku.

Polski Ład uderza w małe, rodzinne firmy – alarmują eksperci. Chodzi o zmianę zasad rozliczania składki zdrowotnej za osoby współpracujące w biznesie. Przedsiębiorca, któremu pomaga mąż lub żona, dużo straci w przyszłym roku na jego składce zdrowotnej – podkreśla Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w Kancelarii ALO-2.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, osobami współpracującymi są przede wszystkim małżonkowie, dzieci oraz rodzice, czyli członkowie najbliższej rodziny, którzy pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i pomagają w prowadzeniu biznesu.

– Składka zdrowotna za osobą współpracującą jest obowiązkowa, obecnie wynosi 381,81 zł miesięcznie, przy czym większość przedsiębiorca ma możliwość odliczyć od podatku. Przepada jedynie 53 zł miesięcznie, w skali roku ok. 600 zł – tłumaczy Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

Co ma się zmienić?

– Składka zdrowotna za osoby współpracujące wyniesie 9 % przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia z czwartego kwartału roku poprzedniego. W 2021 roku to kwota 5656,51 zł, w przyszłym będzie na pewno wyższa. Miesięczna składka zdrowotna wyniesie więc powyżej 500 zł – wyjaśnia Izabela Leśniewska.

– Nie dość, że składka wzrośnie, to jeszcze nie będzie jej można odliczyć od PIT. Polski Ład likwiduje bowiem ulgę – podkreśla Artur Kowalski.

Eksperci podkreślają, że ta podwyżka dotknie zarówno dobrze zarabiających przedsiębiorców, jak i tych najmniejszych, mających mało dochodowe biznesy. Bogatsi stracą jednak dodatkowo na własnej składce. Teraz odprowadzają ją w stałej kwocie (wynosi tyle samo co u osób współpracujących, czyli 381,81 zł) W przyszłym roku przedsiębiorcy na skali PIT zapłacą 9 % dochodów z biznesu (cześć z nich dostanie ulgę dla tzw. klasy średniej, która ma zrekompensować podwyżkę składki). Dla tych którzy korzystają z liniowego PIT składka wyniesie 4,9% dochodu. Zróżnicowaną kwotę zapłacą przedsiębiorcy na ryczałcie.

Wyższe obciążenia

Im większe dochody, a u ryczałtowców przychody, tym składka zdrowotna będzie wyższa. W wielu biznesach rodzinnych przedsiębiorca zapłaci więcej niż tylko za współpracującego członka rodziny, ale i za siebie – podkreśla Artur Kowalski.

Podatkowo-składkowy pakiet Polskiego Ładu został 1 października uchwalony przez Sejm. Teraz jest w Senacie. 20 października zajmie się nim Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Ustawa będzie rozpatrywana na posiedzeniu Senatu 27–29 października. – Jest jeszcze czas na zmianę niefortunnych i niekorzystnych dla przedsiębiorców przepisów – mówi Izabela Leśniewska.

Etap legislacyjny: w Senacie
Opinia dla „rzeczpospolitej”
Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP

Nie ma wątpliwości, że zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej osób współpracujących podniesie koszty rodzinnego biznesu. I to tego najmniejszego. W nim bowiem często pomagają małżonek albo dzieci. Trudno zrozumieć intencje ustawodawcy. Nie jest to zmiana uszczelniająca, bo nie dochodziło tu przecież do jakichś oszustw. Nie jest to też zmiana upraszczająca, wręcz przeciwnie – wraz z innymi nowościami powoduje, że zasady rozliczania składki zdrowotnej w biznesie staną się od przyszłego roku dużo bardziej skomplikowane. Wychodzi więc na to, że albo twórcy przepisu się nad nim głębiej nie zastanowili, albo też przyświecały im
wyłącznie fiskalne cele. Obawiam się, że końcowy efekt będzie taki, iż osoby współpracujące nie będą zgłaszane do ZUS, bo dla przedsiębiorcy stanie się to zupełnie nieopłacalne.

 

źródło: Rzeczpospolita (materiał nadesłany)